Choć już ponad 4 lata mieszkam w okolicach Starego Podgórza w Krakowie, to zaskakująco rzadko pojawiam się na organizowanym przy Koronie Targu Pietruszkowym.
Jest to lokalna inicjatywa, dzięki której mieszkańcy mają możliwość obkupienia się w ekologiczne, pyszne i zdrowe produkty prosto od rolników. Na Targu Pietruszkowym sprzedawane są produkty z certyfikatem ekologicznym oraz małych tradycyjnych gospodarstw w granicach 150 km od Krakowa. Początkowo targ odbywał się tylko w soboty i zazwyczaj gdy zwlekałam się z łóżka, to wszystko chylił się ku końcowi, a stoiska świeciły pustkami. Przez te parę lat targowisko rozrosło się, doczekało zimowych edycji i nawet zasiedliło podziemia Korony. Jakby twórcy targu wyczuwali, że sobotnie poranki spędzam w krainie snu, wspaniałomyślnie postanowili zorganizować sprzedaż również w środowe popołudnia.
Tym samym, ostatnio mogłam się obkupić w mnóstwo majowego zielska! Wróciłam z siatką pełną pokrzyw i czosnku niedźwiedziego, a także z solidną pajdą chleba.
Z czosnku powstało bardzo trawiaste pesto (niestety średnio smaczne), pokrzywy powędrowały do twarożku z nerkowców (klapa). Kiedy prawie pogodziłam się z tym, że na gotowaniu z chwastów nie wychodzę najlepiej, postanowiłam podjąć jeszcze jedną próbę. Co jak co, ale zupy zawsze mi wychodzą, szczególnie te kremowe. Ugotowałam więc pokrzywy, czosnek niedźwiedzi i szpinak. Dorzuciłam dwa listki lubczyku, który otrzymałam gratis na targu. Zblendowałam, doprawiłam, polałam sojowym jogurtem i doszłam do wniosku, że chwasty są jednak jadalne. Bardzo jadalne.
Zupa z pokrzywy
szpinaku i czosnku niedźwiedziego
Składniki:
około 5 porcji
4-5 szklanek liści pokrzywy
1 pęczek czosnku niedźwiedziego (ok. 140g)
250g świeżego szpinaku
1-2 łyżeczki suszonej mięty
½ pora (biała część)
2 łyżki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek
3 kubki bulionu warzywnego lub wody
2 listki lubczyku
sok z ½ cytryny
sól
pieprz
wegański jogurt naturalny
listki miety
Pora kroimy w plasterki. Chwasty oczyszczamy, pozbywamy się grubych łodyg. W dużym garnku rozgrzewamy olej kokosowy lub oliwę. Wrzucamy pora i suszoną miętę i podsmażamy przez 3 minuty. Następnie dodajemy po kolei czosnek niedźwiedzi, dokładnie mieszamy i podsmażamy przez 2 minuty. Dodajemy pokrzywę, szpinak i lubczyk. Solimy, mieszamy. Dodajemy bulion, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze około 10 minut.
Blendujemy zupę na krem, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z jogurtem i świeżą miętą.
Zupa z pokrzywy-ile kalorii:
1 porcja :
107 kalorii
białko: 4,6 g; tłuszcze: 5,8 g; węglowodany: 19,6 g, błonnik: 7,9 g;
żelazo: 4 mg; wapń: 568 mg; cynk: 0,6 mg