Bezglutenowe Impreza Lunch masło orzechowe Obiad Szparagi Wiosna Zdrowe

Szparagowe spring rolls’y

szaparagowe spring rolls'y

Choć uwielbiam wszelakie książki kucharskie i zazwyczaj działają na mnie inspirująco, to jednak czasem uda mi się wpaść w pułapkę. Taką pułapkę zastawił na mnie Yotam Ottolenghi poprzez swoje „Plenty More” upchane niesamowicie pysznymi przepisami.

szaparagowe spring rolls'y
Najpierw jedno danie, potem drugie i nim się spostrzegałam uparcie kręciłam hummusy, siekałam zioła na tabbuleh i smażyłam bakłażany, kartkując na przemian „Hummus Bros” i owe „Plenty”, od czasu do czasu zerkające jeszcze do „Jerozolimy”. W całym tym ferworze bliskowschodniego gotowania zapodziała się chołubiona przeze mnie sezonowość i polskie rodzime produkty. Na szczęście pęczek szparagów i motywujące słowa Pani z warzywniaka – „Pani to zawsze jakieś pyszne rzeczy gotuje”, przerwały kulinarny marazm.
W dosłownie kilka chwil pojawił się pomysł na spring rollsy – błyskawiczny powrót do wiosny. Oczywiście nie smażone i oczywiście z sezonowymi składnikami. W roli głównej szparagi, dla których idealnym towarzystwem wydało mi się masło orzechowe. W wersji trochę tajskiej, bo z sosem sojowym, sokiem z limonki i kroplą oleju sezamowego. W zasadzie, gdyby nie wcześniejszy zamysł sajgonek, to pewnie danie to zamknęłoby się w blanszowanych szparagach z sosem z masła orzechowego (też polecam). Postanowiłam jednak trzymać się pierwotnej wersji i dorzuciłam do spring rollsów ogórka, pora który zalegał na parapecie i ukochane ostre papryczki. Nie mogłam pominąć też kwintesencji wiosennych, świeżych ziół – mięty i ubóstwianej przeze mnie kolendry.
Najlepsza sajgonka w moim życiu. Piszę to dumna i blada, a jednocześnie lekko zszokowana, że udało mi się tak niespodziewanie zawrócić na ścieżkę sezonowości i to jeszcze w tak pyszny sposób.

szaparagowe spring rolls'y
Szparagowe spring rolls’y
z masłem orzechowym

Składniki:
16 sajgonek

16 płatów dużego papieru ryżowego

pęczek zielonych szparagów
sól
1 ogórek szklarniowy
½ dużego pora (białej części)
1-2 ostre papryczki
solidny pęczek kolendry
32 duże liście mięty

Sos:
6 łyżek masła orzechowego
sok z ½-¾ limonki
2 łyżeczki syropu z agawy lub innego słodu
2 łyżki sosu sojowego
około 10-12 łyżek wody
kilka kropel oleju sezamowego

½ limonki

szaparagowe spring rolls'y

Pozbądź się zdrewniałych części szparagów – złap za dwa końce i zegnij szparaga, a złamie się w miejscu, gdzie kończy się zdrewniała cześć. Pokrój szparagi w 2-3 cm kawałki. W dużym garnku zagotuj wodę, dodaj sól. Wrzuć szparagi do wrzątku na 2-3 minuty (w zależności od grubości). Odzcedź i natychmiast włóż do miski z lodowatą wodą na 2-3 miuty. Odcedź. Przekrój każdego szparaga na pół

Ogórka przekrój wzdłuż na pół, następnie posiekaj w cienkie palsterki. Papryczkę pokrój w cienkie talarki. Białą część pora włóż do zimnej wody na około 30 minut. Natępnie pokrój w cienkie plasterki.

Wymieszaj wszystkie składniki na sos, wodę dodawaj stopniowo. Ilość wody zelży od rodzaju masła, jakiego użyjesz. Sos powinien nie być zbyt płynny.
szaparagowe spring rolls'y z sosem orzechowym

Namocz płat papieru ryżowego w wodzie. Złóż go na pół. Nałóż 3 kawałki szparagów, 3-4 plasterki ogórka, 2 plasterki pora, 1-5 talarków papryczek, 2-3 gałązki kolendry, 2 listki mięty oraz około łyżeczkę sosu. Skrop sokiem z limonki. Załóż dolną prostą część na warzywa. Następnie zawijaj od prawej do lewej lub od lewej do prawej. Pozwól szparagom i listkom kolendry wystawać z zawiniątka.

Obrazkowa instrukcja zawijania:

szaparagowe spring rolls'y
szaparagowe spring rolls'y
szaparagowe spring rolls'y

Ile kalorii:
1 sajgonka :
98 kalorii
białko: 3,9 g; tłuszcze: 3,2 g; węglowodany: 13,9 g, błonnik: 1,8 g;
żelazo: 0.82 mg; wapń: 23 mg; cynk: 0.45 mg