Od kiedy zobaczyłam to zdjęcie wiedziałam, że muszę zrobić sernik z nerkowców z rabarbarem i to jak najszybciej! Przemykając między wolnymi chwilami, a nawałem obowiązków, jak wprawny narciarz szusujący po stoku, udało mi się zdobyć w miarę niedrogie nerkowce i rabarbar od mojej ulubionej Pani z warzywniaka. Pozostało jeszcze wmanewrować jakoś wykonanie i obfotografowanie w napięty, sesyjny grafik. Nie mogłam iść na ustępstwa i nie robić zdjęć. W końcu jest sezon na rabarbar, a przepis na takie ciasto nie może sobie tak po prostu leżakować w domu. Wy też musicie go spróbować!
I oto jest! W pełnej okazałości. Na spodzie z orzechów włoskich i żurawiny rozsiadła się masa sernikowa, a rabarbar, dystygngowanie zwieńczył całość oprószony płatkami migdałów. Czysta poezja smaków. Choć niektórzy śmią twierdzić, że tarta jaglana była lepsza!
Inspirowany tym przepisem
Składniki:
(na tortownicę o średnicy 16cm)
8 porcji
Spód:
1/2 szklanki (65g) orzechów włoskich
1/2 szklanki (70g) suszonej żurawiny
1/4 łyżeczki soli
Masa:
1 szklanka (120g) nerkowców
1 szklanka (100g) wiórków kokosowych
1/3 szklanki (70ml) soku z cytryny
1/3 szklanki (70ml)syropu z agawy
1/3 szklanki (70ml) oleju kokosowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Polewa rabarbarowa:
3 -4 łodyżki rabarbaru (360g)*
1/4 szklanki (50ml) soku z cytryny
2-3 łyżki syropu z agawy
* wychodzi około 2,5 szklanki pokrojonego w kostkę
Polecam najpierw przygotować sobie polewę rabarbarową, gdyż musimy poczekać, aż wystygnie. W międzyczasie możemy przygotować resztę.
Spód:
Orzechy włoskie najlepiej zmielić w młynku, ale blender też da sobie radę. Żurawinę siekamy drobno. Dodajemy sól. Mieszamy wszystko dokładnie. Powstała masa powinna być dość zwarta i nie rozpadać się. Następnie wykładamy ją do tortownicy (najlepiej o średnicy około 16cm). Formę można wyłożyć folią spożywczą.
Masa z nerkowców:
Nerkowce moczymy przez noc. Rozpuszczamy olej kokosowy. Wszystkie składniki blenderujemy na gładką masę. Konsystencja powinna być kremowa, najlepiej bez grudek. Wykładamy masę na spód i wstawiamy do zanmrażarki na około 30 minut.
Polewa rabarabrowa:
Rabarbar siekamy drobno. Gotujemy rabarbar z sokiem cytryny i syropem z agawy na małym ogniu, aż nasza polewa przybierze dżemowej faktury. Zostawiamy dowystygnięcia. Polewę wykładamy na masę serową i wstawiamy do zamrażarki, aż zastygnie.
Sernik przechowujemy w zamrażarce (wyjąć na około 30 min przed podaniem) lub w lodówce.
Smacznego!
Ile kalorii?*
Całość (8 porcji):
2941 kcal
białko: 43 g; tłuszcze: 224 g; węglowodany: 210 g, błonnik: 40 g;
żelazo: 14,4 mg; wapń: 412mg; cynk: 11,4 mg
1 porcja:
367 kcal
białko: 5,3 g; tłuszcze: 28 g; węglowodany: 26 g, błonnik: 5 g;
żelazo: 1,8 mg; wapń: 52mg; cynk: 1,4 mg
* ilość kalorii, a także zawartość składników odżywczych jest podana w przybliżeniu
Pingback: Limonkowy sernik z nerkowców bez cukru :: readeat.pl()