Nie ma lepszej potrawy na zimę niż aromatyczny, warzywny bulion. Popijany po powrocie z długich spacerów lub jako lekarstwo na przeziębienie.
W bulionach lubię to, że można je jeść na mnóstwo sposobów. Czyste, prosto z kubka jako rozgrzewający napój. Z cienkim makaronem a’la rosół. Możemy wyjadać ugotowane warzywa, kiedy inni nie widzą. Moi faworyci to por, kapusta i najwspanialsza podpieczona cebula. Nie przepadam nastomiast za ugotowaną marchewką.
Bulion można oczywiście wykorzystać jako bazę do zup lub risotto. Z ugotowanych warzyw możemy przyrządzić tradycyjną sałatką jarzynową.
Zazwyczaj bazę wegetariańskich bulionów stanowią warzywa, które wrzuca się do garnka surowe. Czasem podsmażane na niewielkiej ilości oleju. Bazą tego bulionu są warzywa pieczone, w trochę niestandardowym składzie. Do tradycyjnej włoszczyzny dołączył bowiem batat. A wśród przypraw zagościło jasne miso.
W efekcie mamy nietypowy, aromatyczny bulion z nutą pieczonych roślin. Miso podkręca nasze kubki smakowe, tak, że chcemy więcej i więcej.
Na podstawie przepisu z „Big Vegan”
Składniki:
na około 2,5 litra bulionu
5 dużych marchwi
1 średni seler
2 średnie pietruszki
1 duża cebula
1 por (całość)
1 batat
6 ząbków czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
pęczek pietruszki
2-3 łyżki białej pasty miso
2 liście laurowe
1 łyżeczka ziela angielskiego
sól
pieprz
1. Myjemy warzywa. Obieramy wszystkie oprócz batata. Następnie kroimy marchew, selera, pietruszkę, cebulę, batata i białą część pora w cienkie plastry. Dodajemy obrane ząbki czosnku i oliwę. Mieszamy dokładnie i układamy w jedną warstwę na blasze do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 220C przez około 40 minut, mieszając od czasu do czasu. Warzywa powinny być lekko brązowe.
2. Przesypujemy warzywa do dużego garnka. Dodajemy zieloną część pora, pietruszkę, liście laurowe, ziele angielskie, miso. Dolewamy 2,8 litra wody i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotujemy na małym ogniu przez godzinę, aż bulion nabierze smaku i złotawego koloru. Doprawiamy solą i pieprzem.
W zależności od tego co planujemy zrobić z bulionem, możemy go odcedzić lub podawać z warzywami.
Można go przechowywać w lodówce do 1 tygodnia, lub w zamrażarce do 2 miesięcy.
Pingback: Jak zrobić bulion warzywnyreadeat.pl | vegan kitchen, kuchnia roślinna()
Pingback: Wegański bulion dashi :: readeat.pl()