Crumble, podobnie jak pandowdy jest ciastem „odwróconym” Na spodzie lądują owoce, a chrupiący spód przenosi się na wierzch i skrzętnie je otula.
Odwrócone ciasta mają to do siebie, że (przynajmniej u mnie) wzbudzają konkretne emocje. Crumble to zdecydowanie ciasto pocieszacz, takie „comfort food”. Nie do końca rozumiem, z czego to wynika, ale gdy mam przed sobą kawałek tego ciepłego ciasta, od razu czuję się spokojniej, bezpieczniej.
Otulam się kocem, sięgam po ulubioną książkę, albo po prostu słucham muzyki i popijam herbatę. Crumble to idealny towarzysz w wietrzne dni, gdy możemy usiąść i powspominać, poprzeglądać stare zdjęcia.
Być może ten sentymentalizm bierze się z wizualnej niedoskonałości ciast odwróconcych. Nałożone na talerzyk wyglądają zupełnie nieporadnie. Brak im wdzięku i elegancji, z których słyną przekładane torty czy skomplikowane desery.
Zwyczajne ciasto, a pocieszy jak żadne inne. Takie ciasta kojarzą się z kuchnią babci, wakacjami na wsi. Domowym jedzeniem.
Ponieważ każdy od czasu do czasu potrzebuje solidnego kawałka crumble, postanowiłam stworzyć przepis, którym wszyscy bedą mogli się cieszyć. Wegetarianie, weganie, bezglutenowcy.
Składniki:
około 8 porcji
naczynie/blacha 26x20cm
4 gruszki (600-700g)
4 jabłka (600g)
¼ szklanki cukru (70g)
kilka łyżek wody
2 łyżki posiekanego imbiru
Kruszonka:
1 szklanka mąki gryczanej (120g)
100g płatków migdałów*
¼ szklanki mąki ryżowej (40g)
1/3 szklanki cukru (90g)
ok. 100ml oleju rzepakowego
szczypta soli
* lub 1 szklanka mąki ryżowej (zamiast płatków i ¼ szklanki mąki ryżowej). Robiłam cruble w tych dwóch wersjach i mnie bardziej smakowało to z płatkami migdałów, ale różnica nie jest wielka
1. Gruszki i jabłka obieramy, wykrywamy środki. Kroimy w plastry. Na patelni podsmażamy owoce razem z ¼ szklanki cukru, imbirem i kilkoma łyżkami wody przez około 7-10 minut.
2. Przygotowujemy kruszonkę. Mieszamy mąki, cukier, sól i zmielone płatki migdałów**. Dodajemy olej i mieszamy tak by powstały grudki. Wstawiamy do zamrażarki na minimum 10 minut.
3. Piekarnik rozgrzewamy do 180C. W naczyniu/brytfannie układamy owoce. Na nie wykładamy kruszonkę. Pieczemy około 30-35 minut.
Ile kalorii?
Całość:
2857 kcal
białko: 43,6 g; tłuszcze: 126 g; węglowodany:405 g, błonnik: 50,5 g;
żelazo: 11,3 mg; wapń: 332 mg; cynk: 8,5 mg
1 porcja:
357 kcal
białko: 5,5 g; tłuszcze: 15,8 g; węglowodany: 50,6 g, błonnik: 6,3 g;
żelazo: 1,41 mg; wapń: 42 mg; cynk: 1,06 mg