Bliski Wschód Przyprawy

Baharat

Przeglądając przepis na maqlubę (już wkrótce na blogu) natknęłam się na przyprawę, o której wcześniej nie słyszałam. Baharat to w zasadzie mieszanka przypraw, bardzo prosta w przyrządzeniu, z szeroko dostępnych przypraw. Jest bardzo popularna w kuchni palestyńskiej, tureckiej czy arabskiej.
Sama nazwa „baharat” oznacza po prostu przyprawę. Wnioskując z tak pospolitej nazwy baharat musi być bardzo często dodawany do dań, jako taka bazowa przyprawa. Coś jak nasza rodzima vegeta.

4

Zazwyczaj baharat dodaje się  do dań z mięsami, pieczonymi warzywami oraz kuskusem. Bardzo aromatyczna, można nawet powiedzieć rozgrzewająca. Świetnie komponuje się z ryżem. A posypane nią warzywa smakują wyśmienicie! Sczególnie dobrze układa jej  się z kalafiorem. A z bakłażanem tworzą parę idealną.

2

Co wchodzi w skład tej przyprawy?
Oczywiście, co kraj i co region, to inna mieszanka. Do bazowych składników należą: kolendra, ziele angielskie, goździki, cynamon, kardamon, kumin, pieprz i gałka muszkatołowa.
W Turcji dodaje się mięte. Możemy też spotkać mieszanki z szafranem, papryką, chili. Różnorodność jest przeogromna. W ogóle czy da się dwa razy spróbować taki sam baharat?

Jak smakuje?
Dość pikantna, silnie aromatyczna. Warto dodawać ją stopniowo, żeby nie przyćmiła innych smaków. Dobry blanas między ostrością, a spokojną nutą nadaną przez cynamon i gałkę.

1

Do czego używać?
Po pierwsze do maqluby. Po drugie do wszelkiego rodzaju ryżu i kuskusu. Pieczone warzywa- bakłażan, kalafior, papryka. Razem ze świeżą kolendrą i natką pietruszki. Do wszelkiego rodzaju bliskowschodnich dań.

Jakie przyprawy wybrać?
Jak zwykle polecam kupować całe ziarenka i mielić je w młynku, moździerzu. Aromat i smak jest dużo lepszy, intensywniejszy.

6

Baharat
(na podstawie Jerusalem)

Składniki:

1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
1 łyżeczka ziaren kolendry
1 mała laska cynamonu
½ łyżeczki goździków
1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
2 łyżeczki ziaren kuminu
1 łyżeczka nasionek kardamonu*
½ gałki muszkatałowej

* w tej przyprawie używamy ciemny kardamon badi, zielony zostawmy do słodkich potraw – więcej o kardamonie tutaj

Cynamon drobno kroimy. Wyjmujemy nasionka kardamonu z łupin. W moździerzu lub młynku mielimy na sypko. Przechowujemy w szczelnym słoiczku do 8 tygodni.

3