Ciasto ze śliwkami, klasyka kuchni jesiennej. Choć zazwyczaj kojarzyło mi się z biszkoptem albo drożdżowym, to właśnie to na kruchym spodzie stało się moim ulubionym.
Jak zwykle proste pomysły są najlepsze. Kilka składników, które każdy z nas ma swojej kuchni, łatwe i krótkie przygotowanie. A potem tylko wyczekiwanie i aromat wydobywający się z piekarnika. Podoba mi się, że śliwka pozostaje tu najważniejszym składnikiem. To na niej skupia się wzrok i smak. Jej kwasowość bardzo dobrze komponuje się z waniliową nutą ciasta i zmielonym migdałami. Tak, migdały, dają wyśmienity balans smaku i taką niewymuszoną nutę słodkości.
Przepis na to ciasto znalazłam w pięknie wydanej książce Dony Hay „Seasons”. Pomimo, iż większość przepisów nawet nie leżało koło kategorii „wegetariańskie”, a co dopiero „wegańskie”, to jest to jedna z moich ulubionych książek. Po pierwsze za sezonowość przepisów, a po drugie za cudowne, klimatyczne zdjęcia. Kiedy zobaczyłam ciasto ze śliwkami, nie mogłam oprzeć się i go nie zrobić. Zwłaszcza, że zweganizowanie go nie było wcale takie trudne, wystarczyło zastąpić masło olejem rzepakowym. Oczywiście moje w niczym nie przypomina perfekcyjnie ułożonych brzegów jak na zdjęciu z „Seasons”. Moje zdolności cukiernicze zatrzymały się na bardzo wczesnym etapie i ciasta mojego wyrobu wyglądają baardzo rustykalnie i przypadkowo, ale przynajmniej każde z nich jest unikatowe!
Ciasto ze śliwkami
i migdałami
Składniki:
na blachę o średnicy 23 cm
8 porcji
Ciasto:
1 2/3 szklanki mąki typ 450 (250g)
¼ szklanki oleju
¼ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
około 3-4 łyżki wody
6 dużych śliwek
¼ szklanki cukru pudru
½ szklanki zmielonych płatków migdałów (60g)
cukier do posypania (opcja)
1. Wodę i olej wstawiamy do lodówki, aż będą bardzo zimne. W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodajemy olej i ekstrakt, mieszamy przy użyciu rąk, aż składniki się połączą. Stopniowo dolewając wodę wyrabiamy ciasto. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na około 40 minut.
2. Śliwki kroimy w ćwiartki i mieszamy dokładnie z cukrem pudrem. Migdały mielimy w młynku na mąkę.
3. Wyjmujemy ciasto z lodówki. Odkrawamy 2/3 i rozwałkowujemy na cienki okrąg o średnicy naszej formy i grubości około 3 mm. Wykładamy formę posmarowaną olejem. Posypujemy zmielonymi migdałami. Wykładamy śliwki.
4. Przy użyciu formy do wykrywania ciasteczek/ravioli albo po prostu noża wykrawamy kawałki z pozostałego równie cienko rozwałkowanego ciasta i układamy po bokach (patrz dziwnie powykrzywiane brzegi na zdjęciu). Opcjonalnie posypujemy cukrem.
5. Pieczemy w 160C aż ciasto zacznie się rumienić, czyli około 45 minut.
Ile kalorii?
1 porcja:
250 kcal
białko: 5 g; tłuszcze: 10,8 g; węglowodany: 34,5 g, błonnik: 2 g;
żelazo: 1,8 mg; wapń: 25 mg; cynk: 0,5 mg