Topinambur to chyba jedno z najbardziej tajemniczych polskich warzyw. Lubi się kamuflować pod różnymi pseudonimami, jak karczoch jerozolimski, słonecznik bulwiasty czy polski żeń-szeń. Z wyglądu jest też całkiem niepozorny. Trochę jak imbir, a więc nikt nie potraktuje go jako porządna bulwę, co najwyżej jako dziwnie wyglądająca przyprawę.
Mówiąc już całkiem poważnie to strasznie szkoda, że topinambur jest tak mało znany i dość ciężko go dostać w zwykłym warzywniaku. Bo pomimo całej jego skromności, smak ma iście królewski. Ziemisty, wyrazisty, przypominający karczochy. Z taką głęboką i charakterystyczną nutą, zdecydowanie powinien zrobić głośną karierę w gastronomii.
Moja przygoda z topinamburem rozpoczęła się dopiero tej jesieni. Najpierw w teorii, czytając o nim w książkach „Roots” Diane Morgan i „Vegetable Literacy” Deborah Maddison. Następnie przyszedł etap poszukiwań. Nie było łatwo, ale dzięki temu już mniej więcej mogę Wam podać sprawdzone miejsca w Krakowie (patrz niżej). W końcu przyszedł czas na kulinarne eksperymenty.
Pieczony z dynią w naleśnikach z pesto z jarmużu i borowików smakował fenomenalnie. Kolejna porcja jednak została przeznaczona na zupę, na którą już od dawna miałam ochotę. Banalnie prosta w wykonaniu i w ogóle nieczasochłonna, smakuje zupełnie wyjątkowo. Szczególnie, gdy towarzyszą jej pieprzne czipsy z jarmużu.
Kto by pomyślał, że polskie smaki mogą być takie wykwintne?
Miejsca w Krakowie gdzie można dostać topinambur:
– Stary Kleparz- trzeba dobrze się rozejrzeć, bo łatwo można przeoczyć, Pani sprzedająca ma stoisko niedaleko sklepiku z zoologicznego; cena 25zł/kg
– Pan Zielonka, ul. Dąbrówki- warto śledzić Fb, bo tam pojawiają się informacje o tym co przyjechało w warzywno-owocowej dostawie;cena 25zł/kg
– Sklep ze zdrową żywnością „Natura” na ulicy Zamenhoffa- doszły mnie słuchy, że topinambur był tam ostatnio w cenie 7zł/kg
– „Alma” w Galerii Kazmierz- 25zł/kg, niestety widziałam go tylko jeden raz
–„Melasa” sklep ze zdrową żywnością na ulicy Dietla- warto najpierw spytać o dostępność, cena około 27/kg
– „Naturalny sklepik” na ulicy Krupniczej- dostawy dwa razy w tygodniu, cena zależy od tego czy topinambur jest z Polski czy nie, warto wcześniej zadzwonić i dopytać czy jest
Na podstawie przepisu z książki „Roots”
Składniki:
5 porcji
Saszetka z przyprawami:
10 ziel angielskich
kilka listków rozmarynu
4 gałązki tymianku
1 liść laurowy
2-3 łyżki oleju rzepakowego
2 ząbki czosnku
1 duży por, biała część
3 gałązki selera naciowego (około 110g)
500g topinamburu
1 ziemniak (około 120g)
4 szklanki (960ml) bulionu warzywnego
¼ szklanki (60ml) mleka roślinnego
sól, pieprz
Czipsy z jarmużu:
2 duże gałązki jarmużu
pieprz czarny
2 łyżeczki oleju rzepakowego
sól
1. Przygotuj saszetkę z przyprawami. Możesz użyć do tego gazy, w którą owiniesz przyprawy i zawiążesz nitką jak na zdjęciu. Możesz też wyspać przyprawy do zupy i je potem wyłowić.
2.Czosnek posiekaj drobno. Białą część pora przekrój wzdłuż i pokrój w półksiężyce. Seler drobno posiekaj. Topinambur umyj dokładnie i nie obieraj, pokrój w mała kostkę. Ziemniaka obierz i i rownież posiekaj w kostkę.
3. W dużym garnku rozgrzej olej i dodaj czosnek, por i seler. Podsmażaj aż warzywa zmiękną, około 6-7minut. Następnie dodaj pokrojony topinambur, ziemniaka, bulion saszetkę z przyprawami i dopraw solą. doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 35 minut, aż topinambur i ziemniak będę miękkie.
4. Wyjmij saszetkę z przyprawami i zblenduj zupę na krem. Dodaj mleko sojowe, wymieszaj i dopraw solą i pieprzem. Podawaj z czipsami z jarmużu, prażonym słonecznikiem lub orzechami włoskimi.
Czipsy z jarmużu:
Umyj jarmuż i osusz go. Porwij go na kawałki wielkości czipsów, usuń grube łodygi. W misce polej czipsy olejem i obficie posyp pieprzem, trochę mniej obficie granulowanym czosnkiem. Dopraw solą.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 150C z termoobiegiem przez 5-6minut, aż czipsy będą chrupkie ale nie spalone.
Ile kalorii?
Zupa:
870kcal
białko: 34,6 g; tłuszcze: 28,4 g; węglowodany: 398g, błonnik: 16 g;
żelazo: 26 mg; wapń: 260 mg; cynk: 1,3 mg
Chipsy:
113 kcal
białko: 2,3 g; tłuszcze: 9g; węglowodany: 7g, błonnik:1 g;
żelazo: 1,1 mg; wapń: 91mg; cynk: 0,3 mg
1 porcja zupy +1 porcja czpisów:
197 kcal
białko: 7,4 g; tłuszcze: 7,5 g; węglowodany: 81 g, błonnik: 3,4 g;
żelazo: 5,4 mg; wapń: 70 mg; cynk: 0,3 mg
Pingback: Sałatka z topinamburu, kopru włoskiego i ziemniaków z buraczanym dressingiem – :: readeat.pl()