Do niedawna uważałam, że najbardziej uniwersalnym składnikiem świata są orzechy nerkowca. Można z nich zrobić praktycznie wszystko. Cudownie kremowe surowe ciasta, słodkie kremy, różnorakie sosy, a nawet sery wegańskie. Same w sobie również są wyśmienite, dorzucić je można do sałatek, ciast i lodów. Na dodatek są bardzo odżywcze, pełne białka, witamin i minerałów.
Wydawałoby się, że są bezkonkurencyjne. Jednak, gdy tak zachwycałam się nerkowcami, w mojej kuchni rozgościła się cicha i nieśmiała konkurencja, kasza jaglana. Ta niepozorna, drobniutka kaszka zaskakuje możliwościami jakie posiada. Można z niej upichcić pyszny farsz do naleśników, kremowy budyń, nadzienie do tarty, a nawet sam spód do tarty! Pasuje i na słodko i na słono. Kasza jaglana jest nawet w stanie zamienić się w pyszny, idealnie gładki majonez!
Sos majonezowy z kaszy jaglanej sam w sobie posiada również wiele możliwości rozwoju. Może być bardziej gęsty i doprawiony, idealny na kanapki. Łagodny do tradycyjnej sałatki jarzynowej. A gdy dodamy więcej wody i kilka ząbków czosnków, wyczarujemy przepyszny sos czosnkowy. Może beszamel do lazanii ze szpinakiem? Nic prostszego, wystarczy dodać trochę musztardy lub płatków drożdżowych. Możemy dowolnie żonglować jego konsystencją i intensywnością smaków. Niezła ta jaglanka, prawda?
Do tego zdrowa, odżywcza i niskokaloryczna.
Jednak, żeby nerkowce nie poczuły się na przegranej pozycji, też zostały zaproszone do majonezu i razem z jaglaną świetnie dogadują się w kwestii kremowości.
Na podstawie tego przepisu
Składniki:
na około 200ml
około 14 łyżek
1/4 szklanki kaszy jaglanej
1 łyżka nerkowców*
3 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżeczka czosnku granulowanego
2 łyżeczki octu ryżowego
1 1/2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka mielonej czerwonej papryki
1/4 szklanki +3-5 łyżek gorącej wody**
sól, pieprz, cukier
*nerkowce można zastąpić migdałami bez skórki
**ile łyżek wody dodamy, zależy od tego jaką konsystencję chcemy uzyskać, pamiętajcie, że sos po wystygnięciu trochę zgęstnieje
Gotujemy 1/4 szklanki kaszy jaglanej, zalewając ją około 3/4 szklanki wody. Często mieszamy i dolewamy więcej wody, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czas gotowania to około 15-20 minut.
Do ugotowanej jaglanki dodajemy nerkowce,czosnek, ocet, sok z cytryny, paprykę, olej i gorącą wodę. Ile wody dodamy zależy od tego jaką konsystencję chcemy uzyskać. Polecam dolewać stopniowo. Blenderujemy wszystko cierpliwie, aż uzyskamy idealnie gładką masą. Przyprawiamy solą, pieprzem, cukrem.
Odstawiamy i czekamy, aż wystygnie. Sprawdzamy konsystencję, ewentualnie dolewamy wody i doprawiamy według uznania.
Smacznego!
Ile kalorii?*
Całość (200ml):
605 kcal
białko: 7,5 g; tłuszcze: 48 g; węglowodany: 36 g, błonnik: 2 g;
żelazo: 2 mg; wapń: 10 mg; cynk: 1,5 mg
1 łyżka:
43 kcal
białko: 0,5 g; tłuszcze: 3,4 g; węglowodany: 2,6 g, błonnik: 0,14 g;
żelazo: 0,14 mg; wapń: 0,7 mg; cynk: 0,1 mg
* ilość kalorii, a także zawartość składników odżywczych jest podana w przybliżeniu
Pingback: Pizza z bobem, czerwoną cebulą i sosem czosnkowo-koperkowym | new.readeat.pl()
Pingback: Pizza z bobem, czerwoną cebulą i sosem czosnkowo-koperkowym | readeat.pl()
Pingback: Wegański majonez z awokado | new.readeat.pl()
Pingback: Wegański majonez z awokado | readeat.pl()
Pingback: Burgery z brokuła, tofu i miso | new.readeat.pl()
Pingback: Burgery z brokuła, tofu i miso | readeat.pl()