Pomysł na to jesienne danie powstał z nadmiaru śliwek i bakłażanów. Przypadkowo kupiłam na promocji kilka bakłażanów, nic nie wiedząc o tym, że mój współjadacz zrobił to samo. Śliwki, z mojego ogrodu zaczynały już być niebezpiecznie miękkie. Nie pozostało więc nic innego, jak ugotować coś co będzie miało w składzie i bakłażany i śliwki. Po chwili namysłu padła propozycja: faszerowane bakłażany polane sosem śliwkowym.
Tylko z czego zrobić farsz? Zdecydowanie powinna to być kasza, i to wyrazistym smaku, czyli moja ulubiona gryczana. Do tego utarta, podsmażona marchewka i żółta papryka. Myślałam też o dodaniu boczniaków, ale w końcu w daniu zagościły bardziej neutralne (i wszędzie dostępne) pieczarki. Mieszanka smaków okazała się strzałem w dziesiątkę. Kasza gryczana idealnie zgrała się zarówno z delikatnym bakłażanem, jak i sosem śliwkowym. Powstało danie, w którym smaki: wytrawny i słodki wyśmienicie się przenikają i uzupełniają.
Składniki:
8 połówek
4 bakłażany
8 łyżeczek oleju rzepakowego*
100g nieugotowanej kaszy gryczanej**
2 marchewki (100g)
300g pieczarek
1 papryka
2 łyżki oleju rzepakowego
1/2 szklanki bulionu warzywnego
pieprz, sól, papryka
Sos śliwkowy:
500g śliwek
4-5 łyżeczek syropu z agawy
1/8 szklanki octu winnego
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
papryka słodka
* po 1 łyżeczce na każdą połówkę bakłażana
** trochę ponad 1/2 szklanki
Bakłażany kroimy wzdłuż i wydrążamy środki, tak żeby nie uszkodzić skóry. Posypujemy solą i odstawiamy na chwilę. Wylewamy wodę, którą wydzieliła się po posypaniu solą. Smarujemy bakłażany olejem (1 łyżeczka oleju na 1 połówkę bakłażana)
Paprykę kroimy w drobną kostkę. Pieczarki obieramy i siekamy. Marchewkę ścieramy na tarce. Na patelni rozgrzewamy olej (2 łyżki) i wrzucamy paprykę, pieczarki, marchewkę i wydrążony miąższ bakłażana. Dolewamy bulionu i dusimy, aż będą miękkie i woda odparuje.
Kaszę gryczaną gotujemy i dodajemy na patelnię. Farsz doprawiamy solą, pieprzem, mieloną papryką.
Bakłażany faszerujemy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 45 minut, aż miąższ bakłażanów będzie miękki.
Sos śliwkowy:
Siekamy drobno śliwki. Wrzucamy je do rondla i dolewamy trochę wody. Dusimy na małym ogniu. Dodajemy ocet, syrop z agawy i wyciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką.
Sos powinien mieć konsystencję bardzo rzadkiego dżemu, dość gładką.
Polewamy upieczone bakłażany sosem i gotowe!
Smacznego!
Ile kalorii?
1 połówka:
210 kcal
białko: 4,5 g; tłuszcze: 9,5 g; węglowodany: 33g, błonnik: 6,8 g;
żelazo: 1,1 mg; wapń: 23 mg; cynk: 0,8 mg