Każdy ma swój ulubiony bulion warzywny, na bazie którego przygotowuje zupy lub popija w chłodne dni. Dobry, domowy bulion to też podstawa pysznego risotto. Bez niego to danie z ryżu będzie mdłe i nijakie. A bulion, o którym dziś piszę jest właśnie bazą wiosenno-letniego risotto, na które przepis pojawi się wkrótce.
Klasycznie znajdą się w nim marchewki, pietruszka, por. Z mniej popularnych bulionowych warzyw: koper włoski i biała rzepa. Będzie mnóstwo zieleniny, bo i natka pietruszki, i liście pora, ale także lubczyk i kapusta włoska. W zależności od dostępności możemy dorzucić łodygi jarmużu, brokuła czy kopru włoskiego.
Ten bulion jest moim ulubionym w wiosnę i lato, w zimowe miesiące przerzucam się na wywar z pieczonych warzyw. Równie pyszny, ale zdecydowanie bardziej intensywny w smaku. Idealny do dań z bulwami.
Sposobów na dobry aromatyczny bulion warzywny jest wiele, ale kluczem jest powolne, długie gotowanie na małym ogniu. Niektórzy wrzucają warzywa prosto do wody, inni najpierw je podsmażają. Niezastąpione są również przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i lubczyk (świeży/suszony). Ważne jest żeby zieleniny nie dorzucać na samym początku. Sól to też składnik, który dodajemy na koniec gotowania.
A Wy macie jakieś sposoby na aromatyczny bulion warzywny?
Przepis na ten bulion powstał, jako efekt przeglądania mnóstwa przepisów (Kuchnia Polska, Vedge, Big Vegan, zeszyty babci), kilku prób, zmiany dodatków i czasu gotowania.
Ulubiony bulion warzywny
Składniki:
na około 1600ml bulionu
2200ml wody
3 marchewki
1 pietruszka
1 cebula
¼ kopru włoskiego
½ białej rzepy
biała część pora
3 łodygi selera naciowego*
1 szklanka łodyg brokuła/jarmużu/kopru włoskiego*
zielona część pora
pęczek natki pietruszki
3 liście kapusty włoskiej
2 łyżki oleju rzepakowego
lubczyk (świeży/suszony)
5 ziarenek ziela angielskiego
3 liście laurowe
2-3 łyżki sosu sojowego
sól
pieprz
* jeśli są z listkami to też je dodajcie do bulionu
** mogą być wymieszane różne rodzaje łodyg, ja zamrażam te niewykorzystane i potem dodaję do bulionu
1. Warzywa dokładnie myjemy, ale nie obieramy. Marchewkę, pietruszkę, seler naciowy i białą część pora kroimy w około 1 cm plastry. Koper włoski siekamy w drobne pióra. W dużym garnku rozgrzewamy olej i wrzucamy pokrojone warzywa. Podsmażamy aż zaczną brązowieć. Zalewamy wodą, wrzucamy ziele angielskie, liście laurowe, suszony lubczyk. Doprowadzamy do wrzenia.
2. Zmniejszamy płomień i na małym ogniu gotujemy około 20 minut. Następnie wrzucamy wszystkie zielone składniki: 1 szklanka łodyg, zielona część pora, natkę pietruszki, liście lubczyku i selera oraz kapustę włoską. Gotujemy dalej na malutkim ogniu, aż bulion będzie aromatyczny czyli min. 40 min. Im dłużej, tym lepiej. Jeśli po 40 minutach stwierdzicie, że jest za mało aromatyczny śmiało możecie wydłużyć czas gotowania.
3. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym.
Bulion warzywny możemy przechowywać w lodówce do 5 dni lub znacznie dłużej zamrożony.
Pingback: Risotto ze szparagami, bobem i płatkami migdałówreadeat.pl | vegan kitchen, kuchnia roślinna()