Bezglutenowe Grzyby Lunch Obiad Zdrowe Zima

Dziki ryż z grzybami i pietruszką

Po wakacyjnych szaleństwach z wegańskim jedzeniem zdecydowanie potrzebowałam detoksu. Nadmiar glutenu, oleju, wegańskich serów (wegańska mozarella się nie wlicza!) i innego tego typu delicji, sprawił, że czułam się ciężko. Na ratunek przyszły proste, ale bogate w składniki odżywcze i błonnik dania. Guacamole, zupy krem, delikatne sałatki i ryż! Ale nie ten biały, nawet nie brązowy. Ryż dziki był dokładnie tym czego potrzebowałam. Do tego grzyby, duża dawka natki pietruszki i kilka kropel cytryny. Proste, pyszne i oczyszczające danie.

 

 

 

Dziki ryż z grzybami to nie tylko świetny detoks, ale też idealne jesienne danie. Teraz gdy w lasach pełno grzybów, możemy tworzyć dowolne kompozycje smakowe. Podgrzybki, rydze, borowiki, opieńki. A dla stroniących od leśnych poszukiwań tradycyjne pieczarki, czy orientalne shitake czy portobello.

Dlaczego warto sięgnąć po dziki ryż? Po pierwsze jest to świetne źródło błonnika. Zwiera go dwa razy więcej niż ryż brązowy. Ma też dużo więcej białka, a mniej węglowodanów. Dziki ryż to też dobre źródło witaminy A, B1 i kwasu foliowego. A razem z grzybami dostarczą nam sporej porcji cynku.
Tak w zasadzie dziki ryż, zwany też owsem wodnym należy do innej rodziny niż „zwykły ryż”. To co jemy to nasiona trawy wodnej. Ma też inny głębszy, bardziej zbożowy smak.

 

 

Przepis zaczerpnięty z książki „Zdrowa kuchnia prosto z targu”

Składniki:
5 porcji

200g ryżu dzikiego
500g świeżych grzybów*
1 por (biała część)
1 szklanka natki pietruszki
2 łyżki oliwy z oliwek
sok z 1/2 cytryny
sól, pieprz

* najlepiej użyć dwóch lub więcej rodzajów grzybów, na zdjęciach pieczarki i shitake

 

1. Białą cześć pora siekamy. Grzyby myjemy i kroimy w dość spore kawałki. W garnku rozgrzewamy olej i wrzucamy por i grzyby. Podsmażamy przez 10 minut.

2. Dodajemy dziki ryż, posiekaną natkę pietruszki. Zalewamy wodą tak, żeby przykryć wszystko 2 cm warstwą. Doprawiamy solą i pieprzem. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 40 minut, aż ryż będzie gotowy. Dziki ryż jest ugotowany wtedy kiedy pojawia się na ciemnym ziarenku biały kolor.

3. Odlewamy nadmiar wody (jeśli pozostał). Doprawiamy solą, pieprzem, sosem sojowym i sokiem z cytryny. Podajemy na gorąco!

 

Ile kalorii?

Całość:
1088 kcal

białko: 42 g; tłuszcze: 28 g; węglowodany: 188g, błonnik: 25 g;
żelazo: 11 mg; wapń: 125 mg; cynk: 15 mg

1 porcja:
218 kcal

białko: 8,4 g; tłuszcze: 5,6 g; węglowodany: 38g, błonnik: 5 g;
żelazo: 2,2 mg; wapń: 25 mg; cynk: 3 mg