Pomimo, że nie przepadam za zupami,w których „coś” pływa i zazwyczaj wybieram kremy, to minestrone jest zdecydowanym wyjątkiem. Mogłabym tą zupę zajadać codziennie. I szczerze mówiąc, nie wiem co sprawia, że mi tak smakuje. Czy mnogość warzyw, czy kapusta włoska, dobra oliwa i pożywna cieciorka?
Najbardziej chyba lubię aromat unoszący się w całym domu, gdy po kolei w garnku lądują ulubione warzywa. Już sam intesywny zapach pobudza zmysły i przygotowuje na niesamowite wrażenia smakowe. A gdy nalewam ją na talerz to feria barw i tekstur jest zniewalająca. Nie widziałam jeszcze tak apetycznie wyglądającej zupy. Bije od niej zdrowiem, pożywnością i dobrym smakiem.
A tak w ogóle, co to jest minestrone?
Gęsta, pożywna zupa na bazie warzyw, często z dodatkiem makaronu lub ryżu. Pochodzi z Włoch, a jej tajemniczo brzmiąca nazwa, to w jej rodzimym języku po prostu „zupa” („minestra”). W zasadzie to nie ma jednego tradycyjnego przepisu. Główną zasadą tej zupy to dobry bulion i mnóstwo, mnóstwo warzyw, najlepiej sezonowych. Powolne duszenie, by wydobyć jak najwięcej aromatu, delikatne podkreślenie smaku solą i pieprzem. Ważnym elementem jest też fasola, przez niektórych uważana za kluczowy składnik. W niektórych regionach dodaje się do niej również pesto, czy więcej ziół. A na Malcie serwuje się ją w wersji nieco gęstszej.
Składniki:
6 porcji
4-6 łyżek oliwy z oliwek
1 spory por (bez liści)
1 duża cebula (100-120g)
1 koper włoski (około 400g)
2 małe cukinie (400g)
2 ziemniaki (około 250g)
1 czerwona papryka
300g kapusty włoskiej (6 dużych liści)
2-4 łodygi selera naciowego
1/2 puszki cieciorki
1500 ml bulionu warzywnego
sól
pieprz
1. Przygotowujemy warzywa. Cebulę siekamy drobno. Pora kroimy wzdłuż, następnie w cienkie półksiężyce. Odkrawamy resztki łodyg z kopru włoskiego oraz wykrawamy rdzeń ze środka, kroimy w drobną kostkę. Cukinię, jeśli jest młoda nie obieramy ze skóry i kroimy w mała kostkę. Ziemniaka obieramy. Ziemniaka, paprykę i seler naciowy również kroimy w malutką kostkę. Kapustę siekamy.
2. W dużym garnku rozgrzewamy oliwę. Będziemy na nią wrzucać warzywa w podanej kolejności, dodając następne dopiero gdy poprzednie zacznie mięknąć. Uważamy, żeby nie przypalić! Można je delikatnie podlewać niewielką ilością przygotowanego bulionu.
Kolejność dodawania warzyw: cebula i por (około 12 minut smażenia), koper włoski, następnie seler naciowy, ziemniaki cukinia, czerwona papryka, kapustę.
3. Gdy kapusta zacznie mięknąć dolewamy bulion warzywny. Przykrywamy niecałkowicie garnek i doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 25 minut. Na koniec dorzucamy opłukaną cieciorkę. Podajemy posypane płatkami drożdżowymi lub ze świeżymi kiełkami.
Ile kalorii?
Całość:
1600 kcal
białko: 47g; tłuszcze: 76g; węglowodany: 157g; błonnik: 33,2g
żelazo: 16,3 mg; wapń: 647 mg; cynk: 5,8 mg
1 porcja:
267 kcal
białko: 7,8g; tłuszcze: 12,6g; węglowodany: 26g; błonnik: 5,5g
żelazo: 2,7 mg; wapń: 108 mg; cynk: 0,96 mg