Kuchia Polska Obiad Śniadania Wegańska Wielkanoc Wiosna Zupa

Tradycyjny żurek wielkanocny na zakwasie, w wersji roślinnej

Nie ma chyba wielkanocnego stołu, na którym nie gościłby żurek albo barszcz. W zależności od regionu, tradycji panującej w danej rodzinie możemy spotkać któryś z nich. Pomimo, że barszcze/żurki jada się częściej niż na Wielkanoc i tak wiadomo, że ten świąteczny jest najsmaczniejszy. To jak z barszczem czerwonym czy pierogami na Wigilię. Smakują wyjątkowo.

4

Żur świąteczny zawdzięcza swój wyjątkowy smak dodatkom, tradycyjnie nie wegańskim. Jajko, kiełbasy, biały ser, nie wspominając już, że sam żur gotowany bywa na nieroślinnym wkładzie.
Czy jest w ogóle możliwe zrobienie żuru w wersji roślinnej? Czy weganie są skazani na jedzenie w barszczach i żurkach tylko chleba i chrzanu?
Oczywiście, że i  żurek można zweganizować. Wystarczy przygotować wywar na warzywach. Koniecznie dodać domowy zakwas z mąki żytniej, a jeśli trzeba zamiast śmietany czy mleka użyć roślinnego odpowiednika. Jeśli chodzi o dodatki, to wybór mamy bardzo szeroki.
Począwszy od tofu, przez wędzony tempeh, a skończywszy na gotowych kiełbaskach sojowych. Dodać możemy rzeżuchę (albo łyżkę pesto z rzeżuchy), chrzan (lub serek). Klasycznie- kromka dobrego chleba pokrojona w kostkę. Mnóstwo majeranku, roztarty czosnek i mamy wegański żurek doskonały. Nie zaszkodzi dodać marchewki pokrojonej w plasterki czy poeksperymentować z różnymi wariantami smakowymi tofu.

5

Propozycje dodatków do wegańskiego żurku:

tofu z ciecierzycy– z czarną solą (można dodać przy robieniu lub natrzeć już gotowe)- wrzucone do zupy zaczyna przypominać konsystencją i smakiem „żółtko” jajka. Można solą natrzeć też sojowe tofu.
tempeh– najlepiej wędzony, kawałek dodaję już do gotowania żurku, a resztę już po ugotowaniu
tofu– może być wędzone, naturalne, smażone, można natrzeć np. wędzoną papryką, sproszkowanym czosnkiem i cebulą, warto podsmażyć tofu na patelni z odrobiną oleju na złocisty kolor (chrupiąca złota skórka tofu jest pyszna!)
 podsmażana na brąz cebulka (już w bazowym przepisie)
roztarty czosnek z majerankiem
podsmażane boczniaki
rzeżucha lub pesto z rzeżuchy
– obowiązkowo chrzan
dobry chleb
plasterki marchewki z bulionu
kiełbaski/parówki sojowe

Pozostaje jeszcze kwestia smaku samego żurku. Ciężko stworzyć taki uniwersalny, idealny żurek, bo każdy ma trochę inne preferencje. Oczywiście najlepszy jest ten gotowany w domu z pokolenia na pokolenie. Nie którzy wolą kwaśniejszy, inni łagodny. Ja uwielbiam kwaśny żur! Robiąc żur z tego przepisu polecam stopniowo dolewać zakwas, a jeśli żurek okaże się za kwaśny, to zawsze można go złagodzić kilkoma łyżkami mleka roślinnego.

3

Na zdjęciu poniżej żurek w czystej postaci, bez dodatków i mleka.

czysty zurek

Składniki:
około 2,5 litra żurku

Bulion:
2 litry wody
1 pietruszka
2 marchewki
1/2 selera
2 łodygi selera naciowego
por (biała część plus liście)
cebula
natka pietruszki
3 liście kapusty włoskiej
2-3 suszone grzyby
ziele angielskie
liść laurowy
ząbek czosnku
łyżka oleju rzepakowego
sól
pieprz

1 cebula
kilka plastrów tempehu (opcjonalnie)
2 ząbki czosnku
1 łyżka oleju rzepakowego

do ½ litra zakwasu na żur*
liść laurowy
ziele angielskie

sól
pieprz 
majeranek

kilka łyżek mleka roślinnego (opcja)

* ja dolewam cały słoik z tego przepisu, ale jeśli wolicie delikatniejszy żur to dodajcie go mniej

7

zurek wielkanocny weganski
1. Gotujemy bulion. Obieramy warzywa, cebulę podpalamy na gazowym płomieniem lub na suchej patelni. Ząbek czosnku przekrawamy na pół. Warzywa wkładamy do wody (oprócz: natki, liści pora i kapusty) razem z grzybami,  2-3 liściami laurowymi i zielem angielskim. Zagotowujemy, gdy bulion zacznie wrzeć dodajemy natkę, liście pora, kapustę, dolewamy olej rzepakowy. Gotujemy około 40 minut, przed końcem solimy i dodajemy pieprz. Odcedzamy. Warzywa możemy wykorzystać do sałatki jarzynowej.

2. Drugą cebulę drobno siekamy. Rozgrzewamy olej i wrzucamy cebulę, kilka plastrów tempehu i całe 2 ząbki czosnku. Podsmażamy na brązowo.

3. Do przecedzonego bulionu dodajemy grzyby z poprzedniego gotowania, podsmażoną cebulę z tempehem i 1 ząbek czosnku. Znów wrzucamy liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy na średnim ogniu przez 10 minut.

4. Następnie wlewamy zakwas. Stopniowo, sprawdzając kwaśność. Gotujemy przez kolejne 10 minut. Dodajemy roztarty czosnek i majeranek, wyłączamy gaz i przykrywamy pokrywką na kilka minut, żeby majeranek się „zaparzył”. Dzięki temu odda więcej aromatu. Doprawiamy solą i pieprzem.

Można dodać kilka łyżek mleka roślinnego, jeśli żurek jest za kwaśny lub jeśli wolimy jaśniejszy kolor.

Podajemy z wyżej wymienionymi wegańskimi dodatkami.

zurek na domowym zakwasie z weganskimi dodatkami