Nie należę do osób dobrze funkcjonujących rano. Śniadania nie są moją mocną stroną. Gdy wstaję wcześnie rano do pracy, jedną rzeczą na jaką mam ochotę jest kawa. Sytuacja zmienia się, gdy mogę pospać do przyzwoitych godzin. Wtedy śniadanie staje się rytuałem. Mogę gnieść awokado na guacamole, kroić warzywa na sałatkę czy nacierać czosnkiem pieczywo na bruschettę. Mogłabym też smażyć naleśniki, ale mam od tego eksperta.
W lato na leniwe śniadanie mam ochotę jeść głównie owocowe dania. Puddingi i budynie, lekko schłodzone idealnie sprawdzają się na upalne poranki. Ale co zrobić, żeby taki mus owocowy nasycił nas i dał odpowiednią dawkę energii.
Z odpowiedzią przyszedł mi mój ulubiony blog My New Roots i „owsianka” z kaszy gryczanej i malin.
Współjadacz początkowo był nastawiony sceptycznie:
– „Po co moczysz tą kaszę?”
-„Na śniadanie. Będzie taki budyń”
-” Z kaszy? To nie będzie dobre”
Po spróbowaniu zmienił zdanie i budyń z kaszy gryczanej niepalonej na stałe zagościł w śniadaniowym menu.
Jest pożywny, bo przecież kasza gryczana to samo zdrowie. A dzięki namaczaniu jej w ciepłej wodzie z octem sprawiamy, że związki odżywcze są bardziej dostępne i lepiej wchłanialne (rozkład fitynianów).
Nazwałam to danie budyniem, bo ciężko było zdecydować mi się na konkretną nazwę. Gęstością przypomnia budyń/mus. Tekstura jest bardziej owsiankowa. Nie jest idealnie kremowy, ale dla mnie to akurat cecha pozytywna. Na śniadanie potrzebujemy czegoś wyrazistego. Budyń z kaszy gryczanej zostanie na kubkach smakowych trochę dłużej niż gładki mus.
Budyń jest oczywiście bezglutenowy. Nie zawiera też soi i jest w sam raz dla osób na surowej diecie!
Na podstawie tego przepisu
Budyń z kaszy gryczanej
z malinami
Składniki:
3-4 porcje
1 szklanka białej kaszy gryczanej
1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny
ciepła woda
3 szklanki malin
1 łyżka syropu z agawy
1 banan
kilka kropel ekstraktu waniliowego
1. Kaszę gryczaną zalej ciepłą, przegotowaną wodą. Dodaj ocet lub sok z cytryny. Odstaw na noc lub 8 h. Następnego dnia dokładnie wypłucz kaszę. Nie przejmuj się zapachem ani faktem, że nad kaszą powstała maź, wszystko się wypłucze.
2. Maliny zblenduj razem z łyżką syropu z agawy. Odłoż trochę musu, żeby polać potem budyń na wierzchu. Dodaj kaszę do musu razem z bananem i eskstraktem waniliowym. Blenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli lubisz słodsze, dodaj jeszcze trochę syropu z agawy. Wstaw do lodówki lub zajadaj od razu.
Ile kalorii?
Budyń z kaszy gryczanej (całość):
878 kcal
białko: 27 g; tłuszcze: 4 g; węglowodany: 194 g, błonnik: 44 g;
żelazo: 6,4 mg; wapń: 130 mg; cynk: 8 mg
1 porcja:
220 kcal
białko: 6,75 g; tłuszcze: 2,25 g; węglowodany: 48,5 g, błonnik: 11 g;
żelazo: 1,6 mg; wapń: 32,5 mg; cynk: 2 mg
Pingback: jesse()