Topinambur to obecnie moje ulubione zimowe warzywo, a na blogu widnieje tylko jedna jedyna potrawa z tego warzywa! Wypadałoby powiększyć trochę pulę topinamburowych przepisów. Szczególnie, że ta mała bulwa gości w mojej kuchni bardzo często (okazało się, że pobliskiej Almie sprzedają go w całkiem przyzwoitej cenie).
Oprócz zupy zajadam się więc pysznym makaronem z topinamburem i szparagami, albo piekę go w towarzystwie ziemniaka i fenkuła, by stworzyć idealną zimową sałatkę.
Na świeżych liściach roszponki lub rukoli, kolejno układają się: topinambur, fenkuł i ziemniak. Upieczone, otulone przez syrop z buraka cukrowego i musztardę. A na wierzch lądują podprażone pestki słonecznika. Kilka kropel cytryny i voilà.
Wychodzi całkiem polska sałatka. Bo przecież ziemniak jest niezaprzeczalnie naszym narodowym warzywem. Topinambur, podobnie jak burak cukrowy królował kiedyś w kuchni polskiej. Oba warzywa odeszły w lekkie zapomnienie, pomimo ciekawych, charakterystycznych smaków.
Syrop z buraka cukrowego, używany był powszechnie jako „tani słodzik”, ale został wyparty przez zwykły rafinowany cukier. Nie do końca rozumiem czemu, bo smak ma dużo bardziej złożony niż ten biały, sypki. Czuć w nim przydymioną, kawową nutę, a słodycz nie jest wcale przytłaczająca. Z chęcią będę, go dodawać do wypieków, dań wytrawnych czy do rozgrzewającej herbaty z imbirem. W odstawkę pójdzie całkiem nudny syrop z agawy.
Składniki:
4 porcje
300g topinamburu
250g ziemniaków
1 mały koper włoski
3 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżki syropu z buraka cukrowego
2 łyżki octu z czerwonego wina
5 łyżeczek musztardy francuskiej*
100g roszponki lub rukoli
1/3 szklanki słonecznika uprażonego
sok z cytryny
olej rzepakowy
sól
pieprz
* pasuje też musztarda kremowa, najlepiej dość ostra
1. Topinambur dokładnie myjemy, ale nie obieramy ze skórki. Kroimy go w około 1 cm plasterki. Ziemniaki obieramy, i kroimy w cienkie plastry. Z fenkuła wykrawamy rdzeń i siekamy w pióra.
2. Rozgrzewamy piekarnik do 180C. Na dużej blasze mieszamy pokrojone warzywa z syropem z buraka, musztardą, octem i olejem. Układamy w jedną warstwę i posypujemy solą i pieprzem. Pieczemy przez około 45-50 minut, od czasu do czasu mieszając.
3. Roszponkę myjemy i dokładnie osuszamy. Możemy ją delikatnie skropić oliwą. Słonecznik prażymy na suchej patelni.
4. Na talerzach układamy roszponkę, na niej upieczone warzywa. Posypujemy słonecznikiem, skrapiamy sokiem z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem.
Ile kalorii?
Całość (4 porcje):
1460 kcal
białko: 25,5 g; tłuszcze: 50 g; węglowodany: 183g, błonnik: 21,4 g;
żelazo: 19,1 mg; wapń: 275 mg; cynk: 5 mg
1 porcja:
365 kcal
białko: 6,4 g; tłuszcze: 12,5 g; węglowodany: 45,7 g, błonnik: 4,3 g;
żelazo: 4,8 mg; wapń: 69 mg; cynk: 1,25 mg