„Bakłażan ma lśniącą fioletową skórkę, jaskrawozieloną czapeczkę i miły dla oka kształt, dzięki czemu należy do najpiękniejszych warzyw na świecie.”
Zgadzam się z tym stwierdzeniem Julii Child w 100%. Bakłażany to moje ukochane warzywa. Goszczą u mnie przez cały rok, ale to właśnie z początkiem sierpnia w koszu na warzywa robi się na prawdę tłoczno od tych fioletowych warzyw.
Najbardziej lubię rytuał pieczenia. Kroję go wzdłuż, następnie delikatnie, by nie uszkodzić skóry nacinam miąższ. Tworzy się charakterystyczna kratka. Nacieram porządnie oliwą, posypuje solą, tymiankiem lub za’atarem. Tak przygotowane wędrują do piekarnika, by po niepełnej godzinie wyjść odmienione- miękkie, oliwne, delikatnie przypieczone. Bez śladu goryczy. Najczęściej zajadam je z sosem z migdałów (przepis tutaj).
W letnie miesiące wypada czasem wykorzystać jeszcze inne sezonowe warzywa i skomponować naszemu bakłażanowi nie lada towarzystwo. Papryka, cukinia, pyszne pomidory wraz z fioletowym bohaterem, to klasyczne składniki na prowansalską zapiekankę ratatouille. Znaną też jako zawsze w 100% roślinne danie.
Każdy wege idąc do restauracji, może w ciemno zamawiać ratatouille bez obawy o niespodziewane dodatki. Nikt by przecież nie śmiał igrać z taką klasyką.
Ratatouille przygotowuję według rad Julii Child. Bakłażan i cukinia muszą zostać posolone i odstawione na 30 minut. „…sól eliminuję goryczkę, a także nadmiar płynu, który mógłby zamienić nasz smakołyk w rozmiękłą papkę”.
Zawsze pamiętam o odpowiednich proporcjach: tyle samo bakłażana, cukinii i cebuli, dwa razy więcej pomidorów i odrobina innych składników do wzbogacenia smaku.
Istotne jest, by warzywa podsmażać osobno. Pozwoli to zachować kształt i smak każdego warzywa.
Julia Child proces przygotowywania ratatouille dzieli na 3 etapy: wstępne solenie cukinii i bakłażana, podsmażanie warzyw, a na końcu układanie i pieczenie. Ja dodałam jeszcze jeden- przygotowanie warzyw.
Cytaty i przepis z książki „Francuski szef kuchni”
Ratatouille
Julii Child
Składniki:
4 porcje
1 mały bakłażan (250g)
1 niewielka cukinia (250g)
1 łyżeczka soli
4 łyżki oliwy*
250g cebuli (1½ dużej cebuli)**
1 zielona papryka (180-200g)***
2 zmiażdżone ząbki czosnku
500g pomidorów****
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól
pieprz
*lub więcej jeśli potrzeba
**1½ szklanki pokrojonej
*** 1 szklanka pokrojonej
****1½ szklanki miąższu (bez skórek i nasion)
Wstępne solenie:
Bakłażana obieramy i kroimy wzdłuż na plastry o grubości około 1cm. Odcinamy oba końce cukinii i kroimy ją tak samo jak bakłażana (jeśli mamy długą cukinię dla ułatwienia możemy ją przekroić na pół). Plastry bakłażana i cukinii wrzucamy do miski. Posypujemy 1 łyżeczką soli, dokładnie mieszamy i zostawiamy na 30 minut. Po tym czasie odcedzamy i osuszamy na ręczniku papierowym.
Przygotowanie warzyw:
Pomidory obieramy ze skórki. Najlepiej naciąć skórkę lub nakłuć widelcem, włożyć na chwilę do wrzącej wody. Wyjąć, chwile ostudzić i obrać. Z pomidorów pozbywamy się części z nasionami, zostaje sam miąższ. Miąższ kroimy w plasterki
Cebulę kroimy w pióra lub plasterki, paprykę w paski.
Podsmażanie:
Rozgrzewamy około 3-4 łyżek oliwy na patelni. Smażymy osuszone plastry cukinii i bakłażana na złoty kolor, po obu stronach. Przekładamy na talerz.
Na tej samej patelni smażymy cebulę i paprykę aż zmiękną (na małym ogniu), dodając więcej oliwy jeśli trzeba. Dodajemy czosnek, doprawiamy solą i pieprzem.
Pokrojony miąższ pomidorów układamy na cebuli i papryce. Zakrywamy patelnię pokrywką i dusimy warzywa przez 5 minut. Zdejmujemy pokrywkę, podkręcamy ognień i intensywnie gotujemy przez kilka minut, aż sok pomidorowy niemal całkiem odparuje.
Dopraw solą i pieprzem, zmieszaj z natką.
Układanie i pieczenie:
Na tym etapie w przepisie Julii Child potrzebne jest naczynie żaroodporne, jeśli go nie macie to możecie użyć patelni z przykrywką.
W naczyniu układamy najpierw 1/3 pomidorowej mieszanki na to połowę plastrów bakłażana i cukinii, na to znów ½ pozostałych pomidorów, znów plastry i na samą górę pomidory.
Wersja dla leniwych: mieszamy wszystko.
Przykrywamy naczynie i gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Zdejmujemy pokrywkę i gotuj aż sos wyparuje.
Podajemy z ryżem!
Ile kalorii?
Ratatouille:
733 kcal
białko: 19,2 g; tłuszcze: 43,8 g; węglowodany: 80 g, błonnik: 26g;
żelazo: 6,4 mg; wapń: 229 mg; cynk: 4,1 mg
1 porcja:
183 kcal
białko: 5,7 g; tłuszcze: 11 g; węglowodany: 20 g, błonnik: 8 g;
żelazo: 1,6 mg; wapń: 57 mg; cynk: 1 mg