Bezglutenowe Burak Comfort food Kuchia Polska Obiad Wegańska Wigilia Zdrowe Zima Zupa

Barszcz wigilijny czyli przepis tradycyjny barszcz czerwony

barszcz wigilijny

Nie jest to żadne odkrycie, najlepszy barszcz wigilijny to ten przyrządzany na zakwasie buraczanym. Kiszenie barszczu czerwonego wymaga jednak czasu (zazwyczaj około 5 dni). Nie zawsze jest na to czas i nie zawsze się o tym pamięta. Co zrobić, jeśli nie ukisiliśmy buraków na barszcz wigilijny? Czy zostaje nam tylko wycieczka do sklepu i zakup koncentratu?


Otóż, nie. Tak sie składa, że i bez zakwasu można ugotować pyszny barszcz wigilijny! A składniki znajdziecie w pierwszym lepszym warzywniaku.
Punktem wyjścia jest dobry bulion warzywny. Długo gotowany, na wolnym ogniu. Obowiązkowo z dodatkiem suszonych grzybów, kwaśnego jabłka i śliwek suszonych.
Kolejnym etapem są buraki. W większości przepisów dodaje się ugotowane lub pieczone. Ja wrzucam surowe, pokrojone w cienkie plasterki.
I w końcu, kluczowy element czyli coś co nada barsczowi kwasowości, czyli sok z kiszonej kapusty. Do wykończenia warto dodać jeszcze kilka łyżek octu winnego i gotowe!
A, i nie zapomnijcie o suszonym majeranku!

P.S. Tym razem zamiast zdjęć, wersja rysunkowa. Pomyślałam, że zdjęcia barszczu są dość nudne. Z braku pomysłu na fotografię i najwyraźniej z nadmiaru czasu powstała wersja graficzna.

barszcz wigilijny


Barszcz wigilijny

Składniki:
na około 3-3,5 litra gotowego barszczu

Bulion:
4,5 litra wody 
6 marchewek
3 pietruszki
4 łodygi selera naciowego
2 cebule
2 ząbki czosnku
¼ selera
kawałek kapusty
1 por
6 suszonych śliwek
kilka suszonych grzybów
1 duże kwaśne jabłko
natka pietruszki, lubczyk, zielona część pora
8 zierenek ziela agnielskiego
6 liści laurowych
4 goździki
2 ziarenka jałowca

6 dużych buraków
sok z ½ cytryny
szczypta soli
szczypta cukru

4 śliwki suszone
4 suszone grzyby
1 kwaśne jabłko
1 ząbek czosnku
kawałeczek imbiru

300 ml soku z kiszonej kapusty
3-5 łyżek octu z czerwonego wina
sól 
pieprz
sos sojowy
majeranek

barszcz wigilijny

 

1. Warzywa na bulion obieramy. Jabłko kroimy na pół. Cebulę opalamy nad płomieniem lub na suchej patelni. Do garnka wrzucamy wszytskie składniki na bulion i gotujemy na wolnym ogniu, conajmniej 1,5 h (im dłużej tym lepiej). Odcedzamy warzywa i dobrze wyciskamy, żeby uzyskać jeszcze więcej aromatu (nie wyciskamy jabłek).

2. Buraki obieramy, kroimy w cienkie plasterki. Polewamy sokiem z cytryny. Posypujemy odrobiną soli i cukru. Zostawiamy na kilka minut.

barszcz wigilijny

3. Do odcedzonego bulionu wkładamy buraki, 4 śliwki suszone, 4 suszone grzyby, 1 kwaśne jabłko, 1 ząbek czosnku
i kawałeczek imbiru. Gotujemy conajmniej godzinę, nie doprowadzając do wrzenia. Pod koniec gotowania dodajemy sok z kapusty kiszonej. Wyjmujemy buraki i resztę składników, ponownie odciskając (oprócz jabłka). Doprawiamy solą, pieprzem, sosem sojowym, majerankiem i octem winnym.

Nigdy nie doprowadzamy barszczu do wrzenia, może wtedy tracić swój piękny kolor.

Smacznego!